wtorek, 24 lutego 2015

Najczęstsze pytania - jak sie uczyc

Czy możliwe jest nauczenie się języka obcego tylko poprzez słuchanie lekcji w stanie relaksu?
Metoda SITA polega na uczeniu się każdej lekcji 4-ma fazami, z których tylko dwie - Zapamiętywania i Powtarzania - polegają na słuchaniu lekcji w stanie relaksu. Natomiast pozostałe dwie - Inicjacji i Aktywizacji - to czynności wykonywane w stanie aktywności dziennej z podręcznikiem w ręku, ćwiczenia językowe, głośne mówienie i słuchanie dialogów odtwarzanych z płyt CD.

Najczęstsze pytania - metoda sita

Dla kogo przeznaczona jest metoda SITA?
Dla wszystkich ludzi dorosłych, którzy chcą się nauczyć języka obcego szybko i skutecznie.

Gdzie powstała metoda SITA?
W Niemczech. I tam również została przebadana na Uniwersytecie Bundeswehry w Hamburgu, a potem także na Uniwersytecie im. A. Mickiewicza w Poznaniu.

Najczęstsze pytania - urzadzenie sita

Czy urządzenie SITA jest niezbędne do uczenia się metodą SITA?
Tak.

Do czego służy urządzenie SITA?
Pomaga osiągnąć i utrzymać stan relaksu przez dowolnie długi czas.

Jak działa urządzenie SITA?
Jest wyposażone w czujnik, który ustawiony przy drożnej dziurce nosa przetwarza oddech na zanikające przy wydechu i łagodnie narastające przy wdechu sygnały świetlne (czerwone diody) i dźwiękowe o częstotliwości około 175 Hz (tzw. dźwięk bio). Między tymi sygnałami a oddechem następuje sprzężenie zwrotne (biofeedback), które sprzyja osiągnięciu i utrzymaniu stanu relaksu. Jednak aby osiągnąć stan relaksu w ten sposób, należy siedzieć w wygodnym fotelu z podparciem głowy i mieć zamknięte oczy oraz rozluźnione wszystkie mięśnie. Pulsujące w rytmie oddechu światło dociera do oczu przez zamknięte powieki.

Najczęstsze pytania - Stan relaksu

Co to jest stan relaksu?
To naturalny stan umysłu i ciała, w którym wśród fal elektroencefalo-graficznych mózgu przeważają fale o niskiej częstotliwości od 7 do 12 Hz. Każdy człowiek mimowolnie znajduje się w stanie relaksu przez krótkie chwile co najmniej dwa razy w ciągu doby - tuż przed zaśnięciem i zaraz po obudzeniu się.

Jak rozpoznać osiągnięcie stanu relaksu?
Oczy są zamknięte, oddech jest miarowy, wszystkie mięśnie są rozluźnione, w całym ciele czuje się miłe ciepło i błogą ociężałość, reakcje na bodźce zewnętrzne są stłumione, myśli są nieokreślone lub ograniczone np. do własnego oddechu.

Opinie użytkowników

Jestem bardzo zadowolony z zestawu SITA. Wcześniej uczyłem się j. rosyjskiego w ESKK i moim zdaniem SITA jest bezkonkurencyjna i dlatego postanowiłem korzystać z waszej oferty, a mam w planie na przyszłość naukę j. niemieckiego i angielskiego. Przebywam w zakładzie karnym, a SITA w tych warunkach świetnie zdaje egzamin.

Opinie w mediach o metodzie SITA

"Jako człowiek trochę „starej daty” i m.in. filolog (obcy) z wykształcenia, system SITA przyjmowałem początkowo nieufnie. Innych języków uczyłem się bowiem albo metodą tradycyjną: gramatyka, słówka, trochę konwersacji, bądź praktycznie w innych krajach."
więcej...

Cezary Rudziński
TRYBUNA PRAWO I GOSPODARKA

Opinie dziennikarzy o metodzie SITA

Gdy jechałam, nie wierzyłam, że taki tygodniowy kurs jest w stanie poprawić znajomość języka angielskiego. Zdecydowałam się na kurs idiomów, gdyż o znajomości każdego języka świadczyznajomość idiomów. Jest to przecież uwarunkowane historycznie. Kurs doskonale przygotowany, atmosfera cudowna, dziennie około 10 godzin zajęć systemem SITA. Gorąco polecam wszystkim wątpiącym. Sama widziałam osoby zaczynające naukę francuskiego, niemieckiego, angielskiego, stąd wniosek, że jest to metoda doskonała na każdym poziomie. Opinie tych osób po tygodniowym lub dwutygodniowym kursie były podobne. Było warto.
P.S. Kurs jest dla tych, którzy wiedzą, że chcą się nauczyć i bardzo nad tym pracują.

Barbara Bilińska - Kępa
Program II TVP S.A.

poniedziałek, 23 lutego 2015

Opinie lektorów o metodzie SITA

Metoda SITA pozwala wykorzystać możliwości naszego umysłu, które są niedostrzegalne w naszym codziennym życiu. Wytworzenie atmosfery spokoju przy umiejętnym wprowadzaniu w stan głębokiego odprężenia daje nieoczekiwaną a pożądaną efektywność i trwałość przyswojonej wiedzy.

Jako długoletni nauczyciel języka angielskiego o dużym doświadczeniu dydaktycznym i metodycznym, mając już za sobą doświadczenia w stosowaniu metody SITA w Centrum Edukacji Językowej Etos z satysfakcją stwierdzam, że spotkania z systemem sprawiają przyjemność dzięki łatwości przyswajania. Ponadto położenie nacisku na przyjemniejszą stronę nauczania jaką jest mówienie bez obawy popełniania błędów przy zachowaniu niezbędnego przy nauczaniu wielokrotnego powtarzania w postaci odsłuchów prowadzi do uatrakcyjnienia nauczania w ogóle.

Opinie naukowców o metodzie SITA

Prof. dr hab. Jan Tylka w 1994 roku przeprowadził badania mające na celu sprawdzenie skuteczności systemu, a w szczególności urządzeń SITA w medycynie. Z dużym powodzeniem stosował urządzenia w rehabilitacji chorych kardiologicznych w Instytucie Kardiologii w Aninie.

Referencje

Opinia Uniwersytetu Bundeswehry w Hamburgu
Prof. dr Rainer Dieterich Katedra Psychologii Pedagogicznej

„Niniejszym stwierdzam, że propagowany przez firmę SITA system nauki jest efektywną i dojrzałą metodą ułatwiającą przyswajanie języków obcych.

Metoda wykorzystania biofeedbacku oddechowego do osiągnięcia sprzyjającego nauczaniu stanu odprężenia została wynaleziona przez pana Karla-Heinza Gelsena i drobiazgowo przebadana w katedrze psychologii pedagogicznej na Uniwersytecie Bundeswehry w Hamburgu. Dotychczas powstało około 10 eksperymentalno-psychologicznych studiów, jeden doktorat oraz wiele prac dyplomowych, które dokumentują skuteczność tej metody w odniesieniu do różnych form i treści nauczania. W sumie podstawy systemu nauczania SITA, a w szczególności prace nad metodą biofeedbacku oddechowego należy uważać za dokładnie zbadane.

Nagrody i wyróżnienia dla firmy SITA

Firma SITA Sp. z o.o. aktywnie propaguje nowoczesną metodę nauki języków obcych. Za swoją działalność otrzymała wiele nagród, certyfikatów i wyróżnień, m.inn.:

Podstawy naukowe SITA

Synchroniczna praca mózgu

Amerykański naukowiec psycholog i badacz mózgu Roger Wolcott Sperry (laureat Nagrody Nobla w 1981 za badania z zakresu funkcji mózgu związanych z procesem widzenia) wykazał zasadnicze różnice pomiędzy funkcjami obu półkul mózgu człowieka:

lewa półkula
''Zimna, werbalna''- odpowiada za myślenie logiczne, racjonalne, za linearne przetwarzanie informacji. Odpowiada za liczby i słowa. Tworzy zdania, którymi myślimy i które wypowiadamy. ''Widzi'' fragmenty zagadnienia i dokonuje analizy.

prawa półkula
''Gorąca, twórcza'' - odpowiada za zdolności, wyobraźnię, poczucie rytmu, koloru i przestrzeni, intuicję. Zawiaduje sprawnością fizyczną. ''Widzi'' całość zagadnienia i dokonuje syntezy.

Metoda SITA to:

Możliwość zdobycia umiejętności mówienia w nowo poznawanym języku oraz rozumienia obcojęzycznych wypowiedzi, to szansa na swobodną komunikację, gdziekolwiek się znajdujemy.

Nowoczesny sposób uczenia się, wykorzystujący osiągnięcia nauki tradycyjnej oraz najnowsze odkrycia naukowe dotyczące skuteczności zapamiętywania słów i zwrotów w stanie relaksu.

Zalety uczenia się metodą SITA

Zapamiętujemy szybciej i więcej

Stosując metodę SITA zapamiętujemy informacje wielokrotnie szybciej niż metodami tradycyjnymi. Np. aby opanować materiał umożliwiający swobodne porozumiewanie się w języku obcym, czyli aby zapamiętać około 1000 słów i zwrotów, wystarczy uczyć się tą metodą niespełna 44 godziny. Ponieważ uczeniu się towarzyszy relaks, czyli wypoczynek, możliwe jest przeznaczanie na naukę do 7 godzin dziennie. Zatem program 44 godzin można zrealizować w 7 dni. Takie tempo uczenia się i efekty są nierealne przy uczeniu się tradycyjnymi metodami.

Fale alfa Dźwięk alfa Stan Alfa jak w metodzie Silvy SITA 12Hz Szybka Nauka 1 godzina

SITA Jak uczyć się

Georgi Łozanow

Georgi Łozanow

Roger Wolcott Sperry

Roger Wolcott Sperry